Головна сторінка > Події Klats

Лекція-дискусія «СтудМентор»: Підтримай, навчи, надихни!

Illustration

Klats Education за підтримки Teach for Ukraine та Молодіжної ради при МОЗ України провели важливий адвокаційний захід щодо менторство для школярів — «СтудМентор»: Підтримай, навчи, надихни!
Громадська організація «Навчай для України», яка працює над тим, аби кожна дитина в Україні мала змогу розкрити власний потенціал, незалежно від місця народження чи проживання, особливо у часі війни, запровадила програму «СтудМентор». Це програма інтелектуального волонтерства для молоді, яка хоче здобути досвід роботи, попрацювати з дітьми і допомогти школярам з прифронтових регіонів підтягнути їхні знання зі шкільних предметів. Вона передбачає сертифіковане навчання з менторингу та викладання обраного вами предмету у малих групах дітей в онлайні протягом 8 тижнів.
1 березня 2025 року на платформі Zoom відбулася відкрита онлайн-лекція-дискусія, присвячена темам освітньої рівності, менторства та студентських ініціатив. До події долучилися партнери, представники громадського сектору й молодіжних рад, які поділилися власним досвідом і баченням змін у сфері освіти.
Інна Рахмістрюк, керівниця напряму подолання освітньої нерівності громадської організації «Навчай для України». У своєму виступі вона розповіла про еволюцію організації: від програми «Навчай», що підтримувала вчителів у малих громадах, до створення нових напрямів, що відповідають на виклики повномасштабної війни. Так з’явився новий напрям, покликаний мінімізувати ці втрати, мотивувати учнів навчатися та надавати їм не просто вчителів, а справжніх менторів, які супроводжують їх і після завершення онлайн-навчання.
Наступним виступив Тарас Яцунський, співголова Молодіжної ради при МОЗ України. Він розпочав свою промову з розповіді про роботу Молодіжної ради та наголосив на важливості розвитку комунікативних навичок, та розповів про активність Молодіжної ради у просуванні молодіжних ініціатив.
З вітальним словом до учасників звернувся Михайло Марунчак, координатор відділу медичної освіти Молодіжної ради при МОЗ України. Він поділився власною історією менторства та висловив гордість за свою ученицю — Дар’ю Столяр, головну спікерку заходу. Також він розповів про діяльність Молодіжної ради та напрямки роботи свого відділу, мотивуючи студентів не боятися висловлювати свої думки.
Модератор заходу, Максим Дубовий, подякував гостям за цінні думки, натхнення та досвід. Він представив Дар’ю Столяр — учасницю програми «СтудМентор», яка провела основну частину лекції.
Дар’я розпочала лекцію з криголаму – методики, яку вона застосовує у роботі з учнями, щоб створити неформальну атмосферу та залучити глядачів до обговорення. Вона розповіла про свій шлях у програмі та про те, як на неї вплинув приклад власного ментора — Михайла Марунчака.
Після вступу Дар’я перейшла до теми менторства, підкресливши важливість наявності безпечного дорослого для дітей. Вона зазначила, що концепція менторства працює у багатьох країнах і реалізується різними організаціями.

«Найкращий спосіб вивчити щось — це навчити іншого»

Дар’я Столяр

Разом із Інною Рахмістрюк Дар’я розповіла про міжнародний контекст програми та унікальність української ініціативи:

«СтудМентор– унікальна ініціатива, аналогів якій немає в жодній країні Європи. Це не просто освітня програма, а справжній рух, що об’єднує студентів навколо важливої місії»

Інна Рахмістрюк

Після цього Дар’я та Максим обговорили масштаби освітніх втрат в Україні — понад 500 000 учнів розпочали навчальний рік дистанційно у 2024 році. За цей час програмою «СтудМентор» вже охоплено понад 17 000 учнів, яким допомагають студенти-волонтери.
Дар’я пояснила структуру програми та основні етапи підготовки до менторства.
Вона поділилася своїм баченням майбутнього ініціативи у медицині: 

«Створити здорове медичне ком’юніті, де всі відкриті до нового, комунікації, співпраці та розвитку. А ця програма – можливість навчити наступне покоління вступників, що є інший шлях у медицині, де навчання цікаве, корисне та ефективне».

Дар’я Столяр

Максим підтримав цю думку, додавши: 

«Якщо кожен студент, отримавши підтримку від старшого колеги, у майбутньому передасть свої знання іншим, це створить систему, де всі допомагають одне одному. Це не просто навчання – це справжня медична культура, де лікарі не конкурують, а разом працюють для спільної мети. Формування спільноти медичних менторів – це фундамент, на якому будується якісна медицина».

Максим Дубовий

Окрім концепцій, у лекції також були представлені практичні аспекти програми. Дар’я розповіла:- як долучитися до «СтудМентор» без досвіду викладання;- як суміщати участь із навчанням;- що відбувається після подання заявки.
Учасники заходу мали змогу поставити запитання у фінальній секції Q&A — як у прямому ефірі, так і заздалегідь. Наприкінці Дар’я поділилася порадами для тих, хто ще вагається, а також наголосила на підтримці, яку отримують учасники програми.
Завершуючи захід, Дар’я та Максим висловили вдячність усім глядачам: 

«Дякуємо всім, хто сьогодні був з нами, ставив запитання та долучався до обговорення. Кожен із вас може стати частиною змін – підтримати діток, допомогти їм отримати якісну освіту та розширити їхні можливості».

Не забувайте ділитися враженнями та розповідати про цей проєкт іншим. Разом ми можемо зробити ще більше!
Деталі стосовно участі у програмі можете знайти за посиланням: https://teachforukraine.org/programa-studmentor/.

відео на YouTube